O przyszłości Unii Europejskiej w III LO

17 listopada uczniowie klas z rozszerzeniem z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w zajęciach Europejskiego Uniwersytetu Latającego, którego tematem była przyszłość Unii Europejskiej.

Europejski Uniwersytet Latający to akcja edukacyjna skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych realizowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jej celem jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. III Liceum Ogólnokształcące było jedną z 15 szkół z całej Polski, w której realizowana była IV edycja projektu EUL.

Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji dotyczącej Unii Europejskiej w lokalnym środowisku. W tym celu uczniowie klasy III A przeprowadzili wywiad z burmistrzem Pszczyny panem Dariuszem Skrobolem, panem Adamem Kusiem z Referatu Rozwoju i Funduszy Europejskich oraz przedstawicielem Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska” - panią Aleksandrą Jeleń-Pyclik. Przedstawili też sposoby wykorzystania funduszy unijnych w naszej szkole.

Czy brexit to koniec UE? Czy proces integracji powinien trwać? Dlaczego Unia wciąż jest atrakcyjna dla innych krajów? Jakie wyzwania stoją przed UE w 60 rocznicę utworzenia? Odpowiedzi na te pytania udzielił ekspert Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Krysieniel podczas wykładu na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Część warsztatową poprowadził Mateusz Konieczny - trener i animator z Pracowni Inspiracji Kulturalnych, laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej. Podczas pracy w grupach uczniowie zastanawiali się, jak wygląda Unia dziś, a jak będzie wyglądała w 2025 roku.

Zajęcia w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego były praktyczną lekcją, podczas której uczniowie uświadomili sobie, że Unia Europejska zajmuje się bezpośrednio wieloma obszarami życia codziennego, a młodzi ludzie mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.