Już czwarty raz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie (III LO i PG2) wzięli udział w warsztatach historyczno – językowych. Tym razem celem naszej podróży był Półwysep Apeniński.
Bardzo dokładnie zwiedziliśmy Wenecję, w której szczególnie urzekł nas Plac św. Marka oraz cudne - wąskie uliczki.
Wenecję zwiedzaliśmy nie tylko pieszo, ale podziwialiśmy jej piękno również z pokładu promu.
Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie malowniczej Florencji oraz bajkowej Pizy, w której największe wrażenie zrobiła na nas Krzywa Wieża.
Jednakże najwięcej emocji wzbudził w nas trzydniowy pobyt w Wiecznym Mieście.
To właśnie w Rzymie spacerowaliśmy po Placu Weneckim, Placu San Giovanni, Placu i Schodach Hiszpańskich oraz Kapitolu. Podziwialiśmy również Forum Romanum.
Swoim pięknem ujął nas Panteon, Bazylika św. Jana na Lateranie, a także Bazylika św. Piotra. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas Coloseum. Zachwyciło nas również piękno Fontanny Di Trevi oraz Fontanny Czterech Rzek.
Muzea Watykańskie zaskoczyły nas ogromną liczbą dzieł sztuki. To właśnie tam mogliśmy na własne oczy zobaczyć słynną „Pietę” oraz „Freski Kaplicy Sykstyńskiej” autorstwa Michała Anioła. To właśnie tu w Muzeach Watykańskich zobaczyliśmy słynne dzieło epoki hellenistycznej - „Grupę Laokoona”. Wszystkie te dzieła sztuki znane nam były dotychczas tylko z podręczników do historii.
Wielkim przeżyciem była dla nas możliwość odwiedzenia grobu Papieża Polaka – Jana Pawła II.
Do Polski wróciliśmy po 7 dniach podróży. Wszystko to, co zobaczyliśmy i czego doświadczyliśmy w trakcie tego wyjazdu pomogło nam nie tylko zawiązać nowe przyjaźnie, czy poszerzyć wiedzę. Ta podróż zostawiła w nas wszystkich ślad doświadczenia, które w przyszłości na pewno zaowocuje.

Elżbieta Jasińska – nauczyciel historii