23 oraz 30 marca w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie odbyły się: VIII konkurs językowy „Z językiem polskim za pan brat" i XI konkurs teatralny „Bliżej teatru".

Jak co roku cieszyły się one dużym powodzeniem i wzięło w nich udział ponad 120 gimnazjalistów z okolicznych szkół.
W konkursie „Z językiem polskim za pan brat" uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: wiedzy i umiejętności – tu zmagali się z zawiłościami rodzimego języka oraz w kategorii krasomówczej i wokalnej, w których udowodnili, że znają i wspaniale posługują się gwarą śląską.

W efekcie okazało się, że w tym roku najlepiej z niuansami języka polskiego radzą sobie uczniowie z PG 3 w Pszczynie: Zuzanna Kalinowska (I miejsce), Kamil Barczyński (II miejsce) oraz Małgorzata Orlik (III miejsce).

W konkursie krasomówczym zwyciężyli Paweł Godziek i Karol Ochodek z PG 3 , Ewelina Gruszka i Dominika Kojzar z Kryr zdobyły II miejsce, a miejsce III - Karolina Gruszka i Justyna Kozber również z Gimnazjum z Kryr.

W konkursie wokalnym jury przyznało wyróżnienie Wiktorii Żelezny i Monice Wróbel z PG 3 w Pszczynie.

W konkursie teatralnym, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Bliżej kabaretu" młodzież 7 zgłoszonych gimnazjów naszego powiatu rywalizowała w trzech kategoriach. Uczniowie pokazali swoje zdolności w inscenizacji fragmentów wybranych tekstów kabaretowych, w monologu oraz w konkursie wokalnym.

W kategorii „Inscenizacja" jury przyznało miejsce I zespołowi Gimnazjum nr 1 im. J. Bosko w Woli, w skład którego wchodzili: Klaudia Moroń, Martyna Wyrobek, Daria Burman, Kinga Niesyto, Agnieszka Pomarańska, Sylwia Wellmann, Kornela Lotawiec, Marcin Lachowicz, Konrad Lotawiec, Karol Kempny, Piotr Jochemczyk, Rafał Odrobiński, Dawid Doktor - za ciekawą scenkę kabaretową pt. „Bajki dla potłuczonych”. Miejsce II i III wywalczyły duety z PG 4 w Pszczynie – Anna Michalska i Paulina Wirkus za inscenizację pt. „Boryna” oraz Adam Zalesiński i Dominik Rotkegel za przedstawienie pt. „Czajnik”.

Wiele emocji wzbudził również konkurs wokalny. Uczestnicy zaprezentowali wspaniały repertuar oraz wykazali się umiejętnościami wokalnymi. I miejsce zdobyła Ewelina Kuberska z PG 2 w Woli, II miejsce przypadło Martynie Baron i Agnieszce Nowak z PG 3 Pszczynie, a III miejsce zdobyła Martyna Łakota z Gimnazjum w Kryrach.

W konkursie na monolog przyznano wyróżnienie Martynie Wyrobek z PG 1 w Woli.

Wielkie podziękowania należą się również nauczycielom, którzy zebrali ciekawe teksty i przygotowali uczniów do konkursów. Mamy nadzieję, że ci młodzi zdolni ludzie będą rozwijali swoje talenty między innymi w klasie humanistycznej i artystycznej III LO w Pszczynie.

Organizatorzy PG 2 w Pszczynie