25 kwietnia 2010 roku

70. rocznica zbrodni katyńskiej

"Przebaczyć tak - zapomnieć nie". Pod takim hasłem, 22 kwietnia 2010r.,  w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie, odbyły się obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W tym dniu, uczniowie oddali hołd pomordowanym oficerom i policjantom na Wschodzie oraz tym którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez zaproszonych gości ze Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, działającego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, z którym szkoła nawiązała już wcześniej współpracę. Przybyli członkowie stowarzyszenia to potomkowie zamordowanego w Twerze przez NKWD policjanta ze Śląska, który został pochowany w Miednoje.

Uczniowie mieli okazję poznać los pomordowanych oficerów i policjantów na Wschodzie wiosną 1940 roku. Przemawiające były nie tylko słowa, zdjęcia, ale i film przygotowany przez prowadzącego.

Niewątpliwie dla uczniów była to wartościowa lekcja historii, która pozwoliła zrozumieć cierpienie, jakie zadała sobie ludzkość, jak i wpływ historii na teraźniejszość.