W piątek, 22 listopada 2013 r., uczniowie naszego liceum wzięli udział w debacie szkolnej zorganizowanej w ramach projektu "Mój głos w Europie". Nasze liceum zostało wybrane jako jedna z pięciu szkół z województw śląskiego i opolskiego, a tematem debaty było bezrobocie wśród młodych ludzi w Europie oraz pytanie, czy opłaca się jeszcze studiować. Zanim uczestnicy rozpoczęli dyskusję, zostali wprowadzeni do tematu przez specjalistę-trenera oraz wykonali zlecone przez niego zadanie. Następnie trener zapoznał ich z zasadami debaty oksfordzkiej oraz podzielił na dwa zespoły (za i przeciw). Uczniowie wykazali się wiedzą na temat poruszanego problemu jak i dużym zaangażowaniem w dyskusję.

Debata odbyła się dzięki inicjatywie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach oraz Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu w ramach obchodów Europejskiego Roku Obywateli, jakim został ogłoszony rok 2013, w celu uczczenia 20. rocznicy ustanowienia europejskiego obywatelstwa zapisanego w Traktacie z Maastricht. Udział w debacie to nie tylko nietypowa lekcja wiedzy o społeczeństwie, ale także doskonała okazja, aby podjąć inicjatywę związaną z rozwojem postaw obywatelskich wśród młodzieży.