13 lutego br., w Pszczyńskim Centrum Kultury odbył się I Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Imprezę zorganizowało Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie wraz z młodzieżą naszej szkoły, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur. Patronat nad imprezą objęło Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli w Warszawie oraz Burmistrz Pszczyny.

W festiwalu wzięła udział młodzież gimnazjalna i licealna z m.in. z Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Zebrzydowic, Żor, Bestwinki, Skoczowa i oczywiście z Pszczyny.

W trakcie zmagań konkursowych uczniowie prezentowali wykonania współczesnych piosenek frankofońskich – m.in. francuskich, belgijskich, kanadyjskich. Na scenie występowali soliści, duety i zespoły. Młodzież prezentowała wysoki poziom umiejętności, co zostało docenione przez jury, w skład którego wchodzili: pani prof. dr hab. UŚ Jadwiga Uchyła-Zroski, przedstawiciele Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach – pani Anna Szkonter-Bochniak i pani Agata Pogorzelska-Klisk, lektorka języka francuskiego WBI Lucie Erroelen oraz dyrektor PCK pan Michał Czernek.

Jury wyłoniło 6 finalistów, wśród których znalazła się nasza koleżanka – Martyna Łakota z klasy IID LO. Finaliści ponownie zaprezentują swoje umiejętności wokalne w konkursie, który będzie stanowił jeden z elementów VIII Powiatowej Frankofonii w Studzionce. Wówczas zostaną wyłonieni laureaci I, II i III miejsca.

Uczeń klasy IIB LO, Bartek Zupok, jest autorem logo festiwalu!

Gratulujemy finalistom i do zobaczenia na VIII Powiatowej Frankofonii w Studzionce!

Jednocześnie zachęcamy wszystkich uczniów gimnazjum do udziału w konkursie na prezentację multimedialną "Poznajmy Frankofonię". Prezentację należy przygotować w języku polskim, nie jest wymagana znajomość języka francuskiego.
Regulamin  konkursu
Więcej o Frankofonii dowiecie się tutaj.