International Masterclasses, Hands on Particle Physics

Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie - Wielki Zderzacz Hadronów (LCH) w CERN od końca 2009 r. dokonuje pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium. W lipcu 2012 r. eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, bozonu Higgs'a, będącego kluczowym elementem dotąd brakującym w Modelu Standardowym oddziaływań między cząstkami. Istnienie bozonu Higgsa było postulowane w teoriach wyjaśniających niezerową masę innych cząstek. Eksperymenty na LHC dostarczyły więc potwierdzenia tych teorii, dzięki czemu ich twórcy, François Englert i Peter W. Higgs, otrzymali  Nagrodę Nobla w 2013 r.

W czasie corocznych Warsztatów  uczestnicy zapoznają się z podstawami fizyki cząstek elementarnych oraz metodami badań stosowanymi z tej dziedzinie. Dokonują też samodzielnej analizy najnowszych, związanych z odkrytą cząstką, danych doświadczalnych z eksperymentu ATLAS przy LHC. Otrzymane wyniki są omawiane podczas wideokonferencji z udziałem kilku zagranicznych ośrodków i fizyków w CERN.

W tym roku Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych odbyły się w V LO w Bielsku – Białej. Uczestniczyło w nich ok. 130 osób – młodzież szkół średnich, zainteresowana fizyką i rozwojem nauki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II D, o rozszerzeniu z fizyki. Warsztaty prowadzone były przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Woźniaka. Wśród wykładowców był m. in. dr Maciej Trzebiński.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawami fizyki cząstek elementarnych oraz metodami badań stosowanymi z tej dziedzinie. Dokonali też samodzielnej analizy danych doświadczalnych. Otrzymane wyniki zostały omówione podczas wideokonferencji prowadzonej w języku angielskim, z udziałem uczestników warsztatów z Poznania oraz z kilku zagranicznych ośrodków (Santiago de Compostela - Hiszpania, Bonn, Drezno - Niemcy). Wyniki prowadzonych obserwacji omawiane były bezpośrednio z fizykami w CERN (Szwajcaria).