06 października 2014 roku

Festiwal Języków w naszej szkole!

W związku z ogólnoeuropejskim Dniem Języków, w murach naszej szkoły odbył się Festiwal Językowy. W ramach jego obchodów uczestniczyliśmy w warsztatach i prezentacjach, przedstawiających zarówno projekty i przedsięwzięcia, jakie od lat są organizowane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły, jak i mieliśmy możliwość zapoznania się bliżej z różnymi projektami językowymi w jakich uczniowie naszej szkoły biorą udział.

Prezentacje dotyczyły głównie Europejskiego programu Erasmus Plus, i tu pokazano w pigułce idee programu eTwinning, czyli partnerstwa na odległość, i wspomniano projekty zrealizowane w szkole, a które zdobywały najwyższe lokaty i zwyciężały w konkursach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych (projekt ‘Dziennikarstwo bez Granic’- wygrana europejska oraz ‘W eterze’- II miejsce w Polsce) Prowadziła je p. Lucyna Nocoń-Kobiór, nauczycielka języka angielskiego oraz koordynatorka projektów międzynarodowych, wraz z uczennicami, Katarzyna Michalską oraz Pauliną Dziędziel, które mówiły o zrealizowanych przedsięwzięciach.

Przedstawialiśmy także idee Frankofonii- wieloletniego przedsięwzięcia zachęcającego do nauki języka francuskiego, a którego koordynatorem w szkole i na coraz szerszą skalę jest pani Alina Jaworska, która za swe osiągnięcia otrzymała nagrodę kuratora oświaty, oraz honorowy tytuł Kawalera Palm Akademickich, odznaczenie Ministra Edukacji Francji. Z kolei uczennica Julia Mirgos, z klasy 3B Liceum, dzieliła się swym doświadczeniem zdobytym na stypendium letnim na uniwersytecie w Brukseli. Zostało ono ufundowane przez Ambasadę Belgii dla uczniów Klas Frankofońskich na Śląsku.
Pani Justyna Strzelec, nauczycielka języka niemieckiego i angielskiego, współkoordynatorka projektu Enter Your Future w naszej szkole, zaprezentowała uczniom idee wolontariatu międzynarodowego w tym programie, i zachęciła do dalszego, tak jak w latach poprzednich, aktywnego udziału w przyjęciu zagranicznych wolontariuszy w najbliższych miesiącach.
Dodatkowo, klasy maturalne brały udział w prelekcji/ prezentacji na temat możliwości związanych z unijnym programem Erasmus Plus i funduszami jakie on zapewnia studentom, umożliwiając im studiowanie za granicą.

Z kolei pani Alicja Polok, nauczycielka języka polskiego starała się zachęcać do nauki języka rosyjskiego w naszej szkole, i wraz z uczniami stworzyła stoisko promujące kulturę rosyjską.

Celem obchodzonego w naszej szkole Festiwalu było świętowanie Europejskiego Dnia Języków (przypadającemu na 26 września), a także zachęcenie wszystkich uczniów, jak i nauczycieli do zabawy z językiem w życiu codziennym.
Całemu wydarzeniu towarzyszył aktywny udział klas naszego gimnazjum oraz liceum, które w ramach konkursów ogólnoszkolnych, miały za zadanie: zaprezentować wybrany kraj i jego język poprzez wystawki prezentujące kulturę, strój, tradycje, kuchnię; zachęcić do nauki języków obcych za pomocą stworzonych plakatów, a także w ramach konkursu indywidualnego napisać esej na temat: Co motywuje cię do nauki języków?, w dowolnym wybranym przez siebie języku obcym. Rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie, w Gimnazjum zwyciężyła klasa 3b, a w Liceum klasa 3D. Zwycięskie klasy otrzymały przysłowiowe bony- zaproszenia na darmową pizzę. Uczniowie zwycięzcy w kategorii eseju, otrzymali nagrody zachęcające do rozwijania swych zdolności językowych.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu osiągnięć oraz radości czerpanej z nauki języków obcych.

Dziękujemy bardzo p. Rafałowi Mąka, właścicielowi Pizzerii K2 w Pszczynie, oraz p. Zenonowi Helbik, prezesowi firmy WONAM w Pszczynie, za ufundowanie wspaniałych nagród.

Zapraszamy do Galerii zdjęć - kolorowych, szalonych, inspirujących.

Jeszcze więcej zdjęć...