11 czerwca 2015 roku

Warsztaty językowe na Słowacji

W dniach 28-31.05.2015 pięć uczennic z naszego liceum uczestniczyło w warsztatach językowych w słowackiej Żylinie. Wyjazd miał charakter wymiany - dziewczyny mieszkały u rodzin, a motywem przewodnim był spektakl w języku francuskim, który przygotowały z lektorką Lucie Erroelen.

Zaraz po przyjeździe do dwujęzycznego liceum poznały swoich korespondentów, a później odbyła się próba. Spektakl miał swoją premierę następnego dnia. Uczennice zagrały na deskach prawdziwego teatru.

Podczas całego wyjazdu uczestniczki doskonaliły swoje umiejętności posługiwania się językiem francuskim poprzez warsztaty, gry i zabawy językowe oraz konwersacje z korespondentami. Reszta pobytu upłynęła na zwiedzaniu urokliwego miasta i okolic oraz na nawiązywaniu nowych znajomości. Szczęśliwym trafem wycieczka pokryła się z festiwalem Staro Mestske Slavnosti, na którym można było posłuchać tamtejszych gwiazd muzyki. Dziewczyny zobaczyły też spektakl w „Konfety”- komedię dotyczącą wpływu telewizji na współczesne społeczeństwo. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ w Miejskim Teatrze w Żylinie grają aktorzy wielkiego formatu. Były też okazje na skosztowanie tradycyjnych dań. W pamięci najbardziej utkwiła Kofola, która mimo wcześniejszej negatywnej opinii opiekuna wycieczki - p. Moniki Zalas, okazała się bardzo smaczna. Najmilej dziewczyny wspominają pobyt w pobliskim parku, gdzie przy pięknej pogodzie mogły pobyć ze słowackimi przyjaciółmi.

Rewizyta (słowaccy uczniowie gościli u nas w minionym roku) była bardzo udana. Miejmy nadzieję, że zawiązały się przyjaźnie na całe życie.

Kinga Skrzyszowska

Warsztaty językowe na Słowacji

Spektakl w języku francuski W Żilinie na Słowacji

W parku ze słowackimi przyjaciółmi