30 września 2015 roku

Europejski Dzień Języków

26. września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W tym roku po raz kolejny świętowaliśmy go również w naszej szkole, dzień wcześniej, gdyż 26. wypadł w tym roku w sobotę.

Tak o dniu Języków Obcych możemy przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia (www.edj.waw.pl) "W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw (...) kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

Z okazji Dnia Języków organizowane są w całej Europie liczne i różnorodne wydarzenia: począwszy od imprez przeznaczonych dla dzieci i odbywających się z ich udziałem, poprzez specjalne programy radiowe i telewizyjne, kursy językowe oraz konferencje." W naszej szkole rozszerzyliśmy Dzień Języków - z Europejskich na Języki Świata, ze względu na obecność wolontariuszek AIESEC - Malviki z Indii i Gabrielli z Włoch. Każda klasa miała za zadanie przygotować stanowisko w jak najciekawszy sposób przedstawiające wylosowany wcześniej język. Dzięki temu, mogliśmy poznać języki z całego świata - ich alfabety, podstawowe słowa i wyrażania oraz dowiedzieć się, ile ludzi i w jakich krajach się nimi posługuje. Klasy stanęły na wysokości zadania - stanowiska były pomysłowe i zrobiły wielkie wrażenie na naszych gościach. Według Malviki i Gabrielli takie wydarzenie jak nasze, powinno odbywać się w szkołach na całym świecie.

Justyna Strzelec

Europejski Dzień Języków