26 stycznia o 945 w III Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie dr Grzegorz Jankowicz, filozof literatury i dziennikarz, dyrektor Festiwalu Conrada, poprowadził „Lekcję czytania z Tygodnikiem Powszechnym”. Temat: „Nieśmiertelny” Jorge Louisa Borgesa.

Ten gęsty i fascynujący tekst posłużył uczestnikom spotkania jako punkt wyjścia do rozważań o nieśmiertelności (jako możliwości i przekleństwie), słowach i obrazach (dlaczego te pierwsze pozostają, a drugie – mają znikać z pamięci?), opowieściach (to nie dodatek, a samo sedno doświadczenia jednostki); wreszcie – o Absolucie „myślącym samego siebie”.

Czas spotkania - z tekstem, ale iczłowiekiem: zawieszenie praw rzeczywistości, również tej szkolnej, oddech pośrodku zamętu, moment uważności i możliwość rozmowy. Oto, co dostaliśmy.

Myśl, która zostaje? Może taka: jeżeli człowiek przestaje szukać słów, opowieści, nie oczekuje już niczego. Więc jeśli one żyją, my żyjemy też. Tak właśnie.

Małgorzata Łukomska-Jamrozik

„Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym”