11 lutego br., w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się III edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Imprezę zorganizowało Polskie Stowarzyszenie-Europa Języków i Kultur wspólnie z Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pszczynie i III Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie, pod patronatem Burmistrza Miasta Pszczyny.

Celem imprezy była promocja współczesnej piosenki frankofońskiej, ale także integracja środowisk frankofońskich uczestniczących w projekcie Klas Frankofońskich na Śląsku.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie otrzymaliśmy 25 zgłoszeń. Przyjechała do nas młodzież m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Gliwic, Częstochowy, Czechowic-Dziedzic i Skoczowa. Nie zabrakło również młodzieży z Pszczyny.

W trakcie zmagań konkursowych uczniowie prezentowali wykonania współczesnych piosenek frankofońskich – m.in. francuskich, belgijskich, kanadyjskich. Na scenie występowali soliści, duety i zespoły. Młodzież prezentowała wysoki poziom umiejętności, co zostało docenione przez jury, w skład którego wchodzili: pan Leszek Solarski - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, uczestnik licznych festiwali i konkursów w Polsce i za granicą, główny wykonawca wielu przedstawień i oper, pani dr Ewa Figas - wicedyrektor Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pani Maartje van Griensven - nauczyciel języka francuskiego z Holandii oraz dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury - pan Michał Czernek.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce - Magdalena OLSZEWSKA i Paweł GOŁĘBIEWSKI z VII Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie

II miejsce - Krzysztof KŁAK z V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach

III miejsce - Patrycja SOŁTYS z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na IV edycję!

III Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej