1 kwietnia bieżącego roku, w trakcie obchodów X Powiatowej Frankofonii, uczennica naszego liceum, Katarzyna Szymik, oficjalnie otrzymała z rąk Delegata Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii pana Francka Pezzy trzytygodniowe stypendium językowe na Université libre w Brukseli.

Każdego roku, koordynator projektu Klas Frankofońskich na Śląsku - pani Renata Klimek-Kowalska, zgłasza do stypendium kandydatury dwóch uczniów z KFS (min. 4h języka francuskiego w tygodniu) z województwa śląskiego. Już po raz drugi zaszczyt ten spotkał uczennicę naszej szkoły (w 2014 r. stypendium do Brukseli otrzymała Julia Mirgos).

Stypendium ufundowane przez Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela stanowi nagrodę dla najlepszych uczniów KFS. Lista osiągnięć Kasi jest dosyć długa. Warto tu wspomnieć, że trakcie nauki w liceum zdobyła trzy kolejne certyfikaty językowe DELF, na poziomie A2, B1 i B2. Od pierwszej klasy aktywnie brała udział w konkursach związanych nie tylko z umiejętnością posługiwania się językiem francuskim, ale również wiedzą o krajach frankofońskich (coroczny udział w Frankofonii - konkursy plastyczne, konkurs wiedzy - dwa razy zajęła drużynowe I miejsce). Ponadto dwukrotnie brała udział w przygotowaniach spektaklu teatralnego w języku francuskim, ściśle współpracując z lektorką języka francuskiego. W ubiegłym roku, wraz z Kingą Skrzyszowską, zajęły II miejsce w konkursie wiedzy o Belgii.

Gratulujemy Kasi sukcesu i mamy nadzieję, że pobyt w Belgii w pełni umożliwi jej wykorzystanie nabytych umiejętności językowych i nawiązanie wielu międzynarodowych przyjaźni.

Alina Jaworska
nauczycielka języka francuskiego