Marek Kotas, uczeń kl. III C liceum, został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Konkurs odbył się w Warszawie, 16 kwietnia br.

Droga do sukcesu wymagała sporego wysiłku. Na etapie szkolnym Marek napisał dwudziestostronicową pracę na temat: „Człowiek, zwierzę, maszyna – co to znaczy myśleć?”. Na zawodach okręgowych w Bielsku – Białej nasz uczeń musiał się zmierzyć z testem z zagadnień filozoficznych oraz napisać esej z zakresu epistemologii (teorii poznania).

Warszawski finał to ustny egzamin, składający się z obrony pracy z etapu szkolnego, interpretacji tekstu filozoficznego oraz odpowiedzi na wylosowane pytanie.

Dodajmy, że Marek, w trakcie rocznych przygotowań do olimpiady, musiał zapoznać się dogłębnie z poglądami około 120 filozofów, od starożytności po współczesność, oraz przyswoić sobie wiele zagadnień z zakresu logiki.

Markowi i jego opiekunowi, Małgorzacie Łukomskiej – Jamrozik, serdecznie gratulujemy.

Marek finalistą olimpiady filozoficznej