W minionym tygodniu młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie przemierzyła tysiące kilometrów podróżując po niezwykle urokliwych terenach Wysp Brytyjskich.

Wyjazd uczniów odbył się w ramach warsztatów językowych organizowanych przez szkołę każdego roku.

Młodzież rozpoczęła swoją wyprawę od zwiedzania samego serca Anglii czyli Londynu, którego bogactwo zabytków i atrakcji było zaledwie zalążkiem dalszej eksploracji. Pałac Buckingham, wieża zegarowa Big Ben, budowla obronna i pałacowa Tower of London, rejs statkiem po Tamizie. Spektakularne widoki z London Eye. Spacer po Tower Bridge, zwiedzanie British Museum, Trafalgar Square oraz słynne Muzeum Historii Naturalnej.

Kolejne dni to bajkowe krajobrazy Kornwalii. Miasto St. Austell z cudownym ogrodem botanicznym, góra Św. Michała – wyspa z gotyckim zamkiem, na którą można dostać się wyłącznie w czasie odpływu. Przepiękne miasto portowe Penzance oraz Land’s End – najdalej na zachód wysunięty punkt Anglii z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Celtyckie.

Wybrzeże Somerset, w południowo - zachodniej Anglii, równie mocno zapisało się w naszej pamięci. Urok wiejskich terenów i łagodny morski klimat wybrzeża. Nocleg nad brzegiem morza w miejscowości Burnham On Sea. Wycieczka do Bristolu – zwiedzanie pierwszego transatlantyku Great Britain i zjawiskowej katedry Saint Mary Redcliffe. Przejazd największym wąwozem w Anglii do miasteczka Cheddar - poznanie sekretów produkcji słynnego sera. Bath – miasto w dolinie rzeki Avon, gdzie występowały naturalne wody geotermalne, łaźnie rzymskie.

Na trasie wyjazdu pojawiła się także południowa Walia. Majestatyczny zamek Chepstow oraz Caerleon - rzymska forteca, dawny amfiteatr i koszary legionistów rzymskich. Stolica Walii – Cardiff nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. Baśniowy zamek w samym środku miasta. Jeden z największych stadionów w Europie -  Millenium Stadium oraz Queen Street - główny deptak pełen sklepów i restauracji.

Ostatni dzień wyprawy ani trochę nie odbiegał od wcześniejszych, jeśli chodzi o ogrom wrażeń. Stonehenge - kamienne kręgi z epok neolitu i brązu wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto Portsmouth i jego Królewskie Muzeum Morskie z legendarnym okrętem admirała Nelsona „Victory”.

Rejs statkiem oraz podróż miejscową koleją do Brighton - letniej stolicy Anglii. Zwiedzanie miasta po zmroku dodało mu mnóstwa uroku. Słynne molo migoczące niezliczoną ilością świateł, cudowny szum morza nad kamienistą plażą oraz spacer w Royal Pavillon – byłej rezydencji królewskiej z pałacem zaprojektowanym w stylu neogotyckim z elementami architektury charakterystycznej dla Indii. Olśniewająca bryła pałacu wyróżnia się na tle architektury turystycznego centrum miasta Brighton.

Wszystkie te miejsca zwiedzone przez uczniów naszej szkoły z pewnością zapadną im w pamięć na długi czas.

Niezwykłe widoki, popularne na skalę światową zabytki, muzea i atrakcje turystyczne jak i czas spędzony wśród rodowitych Brytyjczyków zapewne znacznie poszerzą horyzonty, jak również umiejętności językowe młodych podróżników.

Miejmy nadzieję, że kolejne wyjazdy będą równie udane.

Podróżnicy Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie

Więcej zdjęć...