W dniach 6-8 października 2016 r. uczestniczyłam w międzynarodowym seminarium w Bratysławie. Wzięłam w nim udział na zaproszenie Narodowej Agencji Programu Erasmus+, w celu przedstawienia prelekcji dotyczącej realizowanych w naszej szkole projektów.

W czasie seminarium kilkudziesięciu nauczycieli z 11 krajów poznawało tajniki europejskiego programu współpracy międzyszkolnej eTwinning. Dowiadywali się oni w jaki sposób znajdować partnerów do współpracy, jak funkcjonuje sam program eTwinning oraz jakie są jego cele.

Nauczyciele mieli również możliwość bliższego zapoznania się z europejskimi programami współpracy międzynarodowej Erasmus+ oraz eTwinning, ale w głównej mierze doskonalili swoje umiejętności w zakresie motywacji i kreatywności. Uważa się, że program eTwinning, w ramach którego uczniowie z różnych szkół i wielu krajów współpracują ze sobą, stanowi wizję szkoły przyszłości, czyli takiej, w której uczeń jest w centrum uwagi, gdzie role są odwrócone, a on podejmuje decyzję co do tego, w jakiej formie i na jaką skalę chce dany problem eksplorować. Dzięki temu uczniowie doskonalą wiele praktycznych życiowych umiejętności, takich jak: odpowiedzialność, elastyczność, kreatywność, wykorzystanie nowych mediów, tolerancja kulturowa i wiele innych. Czasem nawet sami nie zdają sobie  sprawy, jak wiele korzyści dają te projekty.

W ramach prezentacji przykładów dobrych praktyk przedstawiałam projekt ‘LearnEnglish+’, który został zrealizowany przy współpracy ze szkołami partnerskimi z Francji i Grecji, a który to projekt w roku bieżącym zdobył I miejsce w Polsce w ogólnopolskim konkursie 'Nasz Projekt eTwinning 2016', w kategorii wiekowej 16-18 lat. Projekt ten był tworzony przez tegorocznych już absolwentów naszego liceum   klasy 3B i 3D, którzy wykazali się ogromną wyobraźnią twórczą. Dlatego też tematem przewodnim mojej prezentacji na seminarium w Bratysławie było nie tylko przedstawienie podejmowanych działań, ale także skupienie się na kreatywności jako istotnym elemencie edukacji. W dużej mierze zainspirowały mnie do tego absolwentki naszego liceum: Agnieszka Filipczyk, Angelika Zegrodzka oraz Katarzyna Michalska, które stworzyły bardzo uniwersalną prezentację na temat kreatywności, używając nowoczesnego narzędzia Moovly. Bo właśnie jednym z podstawowych elementów programu eTwinning jest maksymalne wykorzystywanie jak najbardziej nowoczesnych narzędzi multimedialnych, by sprawić, aby edukacja była ciekawa i rozwijająca.

Uczestnicy seminarium mogli zapoznać się z wieloma nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi, jakie można wykorzystywać zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych, jak i w ramach podejmowanych projektów edukacyjnych.

Zachęcam do uczestniczenia w programie eTwinning, który rozwija nie tylko uczniów, ale także szkołę i uczestniczących w nim nauczycieli. Bo właśnie w tym projekcie uczniowie i nauczyciele mają okazję uczyć się od siebie nawzajem, poznając nowe narzędzia i tworząc nowe wartości edukacyjne.

Lucyna Nocoń-Kobiór, nauczyciel języka angielskiego
III LO Pszczyna

Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia zdjęć z Seminarium eTwinning w Bratysławie zamieszczonych poniżej, oraz filmowej relacji stworzonej przez jednego z uczestników:

Poniżej załączam link do platformy zwycięskiego projektu oraz do prezentacji ‘Creativity’, jaką stworzyły uczennice wramach zwycięskiego projektu, a która być może okaże się przydatna dla osób znających język angielski:

Zapraszam również do obejrzenia prezentacji będącej zarysem mojej prelekcji na temat projektu LearnEnglish+ oraz kreatywności (wersja PDF).

Międzynarodowe Seminarium eTwinning w Bratysławie