Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Szkoła Podstawowa nr 5
· III Liceum Ogólnokształcące

Godło Polski i logo Pszczyny

W ramach europejskiego programu współpracy międzynarodowej eTwinning odbyła się w Atenach europejska konferencja zatytułowana ‘eTwinning i cyfrowe obywatelstwo’ ( 27-29. X . 2016)

Zaproszonych zostało prawie 600 nauczycieli z wielu krajów europejskich, wyróżniających się szczególnym zaangażowaniem w działania międzynarodowe, którzy w trakcie konferencji dzielili się  swoim doświadczeniem oraz uczestniczyli w wielu interesujących warsztatach. Polska reprezentacja także stanowiła dość liczną grupę. Wiąże się to z tym, że Polska od lat przoduje w realizacji bardzo ambitnych projektów, które niemal co roku są nagradzane nie  tylko w  kraju, ale także w ramach europejskich  konkursów, co także miało miejsce w Atenach.

Jako nauczyciel języka angielskiego oraz koordynator projektów eTwinning zostałam zaproszona do Aten przez narodową agencję, by podzielić się swoim doświadczeniem i opowiedzieć zwłaszcza o projekcie ‘LearnEnglish+’, który w tym roku zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'Nasz Projekt eTwinning 2016'.  Projekt ten prezentowałam w Atenach w ramach warsztatów zatytułowanych ‘Teachmeet’ – które stanowiły przykłady dobrych praktyk co do projektów realizowanych przez nauczycieli z całej Europy.

Program europejskiej konferencji był bardzo bogaty: pozwalał na poszerzanie horyzontów, można było brać udział w bardzo wielu interesujących wykładach, warsztatach, poznawać nauczycieli z różnych krajów i zawierać nowe projektowe znajomości. Brakowało tylko czasu, by móc uczestniczyć we wszystkich z kilkudziesięciu warsztatów w ciągu zaledwie paru dni.

Głównym przesłaniem tegorocznej europejskiej konferencji eTwinning było cyfrowe obywatelstwo w projektach i dotyczyło nowoczesnego podejścia do edukacji, ucznia i szkoły. W ramach warsztatów nauczyciele rozwijali umiejętności w zakresie kreatywności edukacyjnej, motywowania uczniów, świadomego wykorzystywania nowoczesnych mediów, rozwijania aktywnej współpracy oraz poznawania przydatnych  aplikacji, itp.

Warto realizować projekty eTwinning, gdyż rozwijają one zarówno warsztat pracy nauczyciela i szkoły, jak i przede wszystkim uczniów, którzy uczą się w drużynach międzynarodowych na zasadzie wizji szkoły przyszłości, na specjalnie przygotowanej do tego platformie. Co istotne, wartość dodana w trakcie realizacji takich projektów ma bardzo szeroki zakres i dotyczy zarówno rozwijania odpowiedzialności indywidualnej, jak i zbiorowej, kreatywności, rozsądnego wykorzystywania nowych mediów (i tutaj jest ogromne spektrum coraz bardziej nowoczesnych narzędzi), obywatelstwa europejskiego, tolerancji i świadomego przygotowania do dorosłego obywatelstwa. W ramach Europejskiej Konferencji eTwinning wielokrotnie podkreślano wagę projektów międzynarodowych i ich wpływu na tworzenie wizji szkoły przyszłości.

Pobyt na konferencji uważam za niezwykle owocny i zachęcam zarówno do realizacji projektów, jak i uczestniczenia w warsztatach, szkoleniach i seminariach, jakie realizuje Narodowa Agencja Programu Erasmus + , w skład którego wchodzi właśnie program eTwinning.

Lucyna Nocoń-Kobiór,
nauczyciel języka angielskiego

 

Zachęcam do obejrzenia zdjęć oraz filmu, który być może przybliży program eTwinning:

https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=T0l5C57baXU (film Konferencja Ateny 2016)

Nauczycielka naszej szkoły na Europejskiej Konferencji w Atenach

Nauczycielka naszej szkoły na Europejskiej Konferencji w Atenach

Nauczycielka naszej szkoły na Europejskiej Konferencji w Atenach

Nauczycielka naszej szkoły na Europejskiej Konferencji w Atenach

Copyright © 2009-2017 by zs1pszczyna.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja - Rafał Ples
Modyfikacja projektu - Wojciech Pszonak