9 stycznia br. uczniowie Klas Frankofońskich naszego liceum wzięli udział w warsztatach językowych  zorganizowanych przez Kolegium Języków Obcych w Gliwicach. Tematyka zajęć, prowadzonych przez Panią dr Aleksandrę Chrupałę, skupiła się wokół Kanady, a w szczególności historii języka francuskiego w prowincji Quebec. Uczniowie zapoznali się również ze specyfiką francuskiego używanego w Kanadzie i mogli porównać go z francuskim europejskim, słuchając fragmentów wywiadów telewizyjnych.

W drugiej części warsztatów, prowadząca zajęcia Pani dr Ewa Figas, przybliżyła młodzieży faunę Kanady prezentując nie tylko opisy i zdjęcia różnych zwierząt, ale również dźwięki jakie wydają. Warsztaty prowadzone w języku francuskim po raz kolejny uświadomiły uczniom, że znajomość języka obcego, to nie tylko komunikacja, ale także narzędzie do zdobywania wiedzy.

Taka forma zajęć sprawiła, że młodzież jednocześnie wzbogaciła swoje słownictwo z francuskiego i poszerzyła wiedzę ogólną. Różnorodna tematyka i ciekawa forma zajęć proponowanych przez KJO w Gliwicach przyciąga uczniów uczących się języka francuskiego. Z pewnością więc zawitamy jeszcze w ich gościnnych progach.

Alina Jaworska

Warsztaty językowe w KJO w Gliwicach