21 lutego br., w Pszczyńskim Centrum Kultury odbył się IV Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Imprezę zorganizowało Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie wraz z młodzieżą naszej szkoły, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur. Patronat nad imprezą objęło Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli w Warszawie oraz Burmistrz Pszczyny.

W festiwalu wzięła udział młodzież gimnazjalna i licealna m.in. z Mysłowic, Pawłowic, Kryr, Studzionki, Bestwinki, Skoczowa i oczywiście z Pszczyny.

W trakcie zmagań konkursowych uczniowie prezentowali wykonania współczesnych piosenek frankofońskich – m.in. francuskich, belgijskich, kanadyjskich, a ich tematyka dotyczyła miast.  Na scenie występowali soliści, duety i zespoły. Młodzież prezentowała wysoki poziom umiejętności, co zostało docenione przez jury, w skład którego wchodzili: pan Leszek Solarski, pani Manon Cuppens, pani Renata Nowok i pan Michał Czernek.

Zwycięzcy tegorocznego festiwalu to:

I miejsce – Magdalena Mynarska i Patrycja Sołtys z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie

II miejsce – Karolina Gabryś z Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach

III miejsce – Agata Dyrda z Gimnazjum w Kryrach

Gratulujemy i zapraszamy za rok, na V edycję festiwalu.

Alina Jaworska

IV Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej IV Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej