W środę, 31 maja, w III LO w Pszczynie odbyła się "Lekcja czytania z "Tygodnikiem Powszechnym". Poprowadził ją dr Grzegorz Jankowicz, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk literacki, tłumacz, dziennikarz. Lekturą, która stała się punktem wyjścia do rozmowy, był tekst "Domysły na temat zbrodni" z książki "Topografia pamięci" Martina Pollacka.

Co musi się stać, żeby tzw. "zwykli ludzie" dopuścili się zbrodni na niewinnych ludziach? Na czym polega opętanie ideologią? Kto to jest "wróg fantazmatyczny"? Czy historia rzeczywiście czegokolwiek nas uczy? Jakie są przyczyny zmowy milczenia wobec zbrodni nazistów? Skąd bierze się poczucie powinności wobec ofiar i czego ono się domaga? Oto pytania, na które szukali odpowiedzi  uczniowie w żywym dialogu z prowadzącym.

W rozmowie powracał wątek potrzeby pamiętania, pracy pamięci (bez niej ofiary są bezimienne, a świat - pełen pustych miejsc) oraz nieodzowności krytycznego myślenia jako jedynego antidotum na uwiedzenie przez ideologię.

„Lekcje czytania” niewątpliwie przyczyniają się do budzenie i podtrzymywania tej krytycznej refleksji.