V Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej

Już po raz piąty, w Pszczyńskim Centrum Kultury odbył się Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Imprezę zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie oraz III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem-Europa Języków i Kultur. Patronat nad imprezą objęło Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela w Warszawie, Instytut Francuski w Polsce oraz Burmistrz Pszczyny.

W festiwalu wzięła udział młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych z Mysłowic, Żor, Cieszyna, Tychów, Wodzisławia Śląskiego, Studzionki, Czarkowa, Piasku i oczywiście z Pszczyny.

W trakcie zmagań konkursowych uczniowie prezentowali wykonania współczesnych piosenek frankofońskich – m.in. francuskich, belgijskich, czy kanadyjskich. Mieliśmy okazję oglądać występy solistów, duetów oraz zespołów. Młodzież prezentowała wysoki poziom umiejętności, co zostało docenione przez jury, w skład którego wchodzili: Pani Katarzyna Machnik, dyrygent i założyciel chóru „CON FUOCO”, Pani Renata Klimek-Kowalska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia-Europa Języków i Kultur, Pani dr Ewa Figas, wykładowca w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechnik Śląskiej, Pani Maartje van Griensven, nauczycielka języka francuskiego w Liceum Jacob-Roelands w Boxtel w Holandii.

Zwycięzcy tegorocznego festiwalu to:

1 miejsce Maria Malcharek SP 1 w Pszczynie
ex aequo Karolina Gabryś SP 4 w Mysłowicach
2.miejsce Agnieszka Pasieka ZS nr 2 w Żorach
3.miejsce Przemysław Święs Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarkowie.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok, na VI. edycję festiwalu.

Alina Jaworska