23 marca 2018 roku

Window of Life

22 marca w III LO odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu „20 spotkań na dwudziestolecie”. Tym razem gościliśmy w szkole panią Magdę Steklę, wolontariuszkę Fundacji Window of Life. Fundacja ta pomaga naco dzień porzuconym lub osieroconym dzieciom w Ugandzie, tworząc dla nich dom, w którym mogą mieszkać i mieć namiastkę rodziny. Pani Magda opowiadała młodzieży o głównym przedsięwzięciu organizacji - domu dziecka w Ugandzie, jak również o idei wolontariatu i osobistej drodze, jaką przeszła, aby zostać wolontariuszem.

Prezentacja, którą uczniowie mogli obejrzeć zawierała nie tylko piękne krajobrazy, ale przede wszystkim obraz codziennego życia w krajach afrykańskich oraz problemy, z jakimi borykają się codziennie.

Młodym ludziom trudno było uwierzyć, że można mieć jedną szafę na 20 osób i iść do szkoły 6-7 km ciesząc się i śpiewając.

Przykłady zwykłej życzliwości i codziennej wzajemnej pomocy wśród mieszkańców domu dziecka, radość, jaka towarzyszyła dzieciakom jedzącym placki z nutellą (w Afryce to wielki rarytas dla dzieci) pozwoliły z pewnością na chwile refleksji nad sobą i naszą beztroską codziennością.

Prelekcji towarzyszyła również wystawa zdjęć i rękodzieła, za co raz jeszcze dziękujemy pani Magdzie Stekli i Katarzynie Kulpie.

Bogusława Wrona