8 czerwca, w piątek, uczniowie klas humanistycznych naszego liceum wysłuchali wykładu dr. Sławomira Skrzyniarza, historyka sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład nosił tytuł "Szkoła ateńska" Rafaela: Platon, Arystoteles i irenizm Bessariona", a dotyczył fresku słynnego renesansowego twórcy oraz objaśniał jego implikacje filozoficzne. Słuchacze nie tylko poszerzyli swoją wiedzę o liczne pojęcia i fakty z zakresu historii sztuki, ale mogli też zaznajomić się ze sztuką interpretacji tekstów kultury. Ponadto obecna w tle filozofia i jej europejskie filary: mistrz, Platon i jego uczeń, Arystoteles, zostali przedstawieni w kontekście licznych polemik, ale i prób pogodzenia ich stanowisk, widocznych zarówno w dziele Rafaela, jak i w poglądach kardynała Bessariona - stąd tytułowy irenizm. Uczniowie zyskali więc obfity materiał, który mogą wykorzystać na lekcjach języka polskiego, historii, filozofii czy wiedzy o kulturze. Przekonali się też, jak te dziedziny humanistyki są ze sobą mocno splecione.

Wykład naukowca z UJ odbył się w ramach cyklu "Dwadzieścia spotkań na dwudziestolecie III LO".

Małgorzata Łukomska-Jarozik