"W laboratorium chemicznym. Jak pracuje chemik?" to temat pierwszych zajęć laboratoryjnych, w których wzięli udział uczniowie klas piątych - uczestnicy projektu "Kreatywny odkrywca". Zajęcia te odbyły się w czwartek 6 grudnia 2018 r. na Uniwersytecie Śląskim w Chorzowie.

Uczniowie zapoznali się z zasadami BHP, szkłem i sprzętem laboratoryjnym. Samodzielnie wykonywali proste doświadczenia chemiczne, m.in. określanie pH roztworów wodnych różnych związków np. kwasu cytrynowego, octu, sody oczyszczonej, amoniaku, roztworu mydła, kwasu solnego; reakcję pomiędzy octanem ołowiu i jodkiem potasu oraz przeprowadzili przykłady reakcji charakterystycznych wykorzystywanych w analizie organicznej m.in. wykrywanie skrobi jodem, reakcja Tollensa. Mogli też poobserwować doświadczenia wykonywane przez prowadzących np. reakcję magnezu z tlenem, reakcję metalicznego sodu z wodą. Po zajęciach uczniowie swoje obserwacje przenosili na papier w formie sprawozdania. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, każdy miał możliwość odnalezienia się w chemicznym laboratorium.

Lilla Mazur