22 maja 2019 roku w naszym liceum odbyła się pierwsza pszczyńska konferencja w formacie TED poświęcona ekologii i zmianom klimatycznym pt. „Myśl globalnie. Działaj lokalnie”.

TED, Technology, Entertainment and Design, czyli Technologia, Rozrywka i Design. Jest to cykl konferencji naukowych organizowanych na całym świecie, których celem jest, jak głosi motto, popularyzacja idei wartych propagowania. Wśród prelegentów znalazło się wielu wybitnych naukowców, polityków i działaczy społecznych m. in. Bill Clinton, Bill Gates, Colin Powell, a także wielu laureatów Nagrody Nobla.

Gospodarzem konferencji „Myśl globalnie. Działaj lokalnie” był szkolny klub TEDed w III LO w Pszczynie. Kluby TEDed to inicjatywa stworzona w celu dania młodym ludziom możliwości podzielenia się z lokalną społecznością swoimi przemyśleniami na temat, którym się interesują i jest dla nich ważny poprzez wygłoszenie swoich prelekcji w formacie TED.

Swoje mowy wygłosili członkowie szkolnego klubu TEDed:

Martyna Kloc „Czy Polska będzie pustynią?”

Bartosz Skajewski „Jak nie utonąć w morzu odpadów tekstylnych?”

Piotrek Wrona „Plastik – przyjaciel czy wróg?”

Paweł Szromek „Niech żyje rewolucja!”

Norbert Jarczok „Jak podróżowanie wpływa na klimat?”

Karol Jantos „Historia jednej kanapki, czyli o marnowaniu żywności”

oraz

Klaudia Klimczak z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie na temat projektu ratowania oceanów i przedstawicielka Pszczyńskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Nie dokarmiaj smoga” Aleksandra Antes-Szewczyk.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenie, które odbędzie się w październiku i będzie poświęcone edukacji.

Justyna Strzelec
Monika Zalas