Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Szkoła Podstawowa nr 5
· III Liceum Ogólnokształcące

Godło Polski i logo Pszczyny

Jesteśmy 10-osobową grupą młodzieży uczęszczającą do III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Realizujemy projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jej celem jest odnalezienie problemu społecznego i znalezienie sposobu na jego rozwiązanie.

Nasz projekt porusza problem społeczny dotyczący niepełnosprawności. Naszym głównym celem jest uzmysłowienie społeczeństwu, z jakimi trudnościami zmagają się osoby z niepełnosprawnością. Na pewno spotkaliście się kiedyś z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, o kulach lub o lasce. Do osób niepełnosprawnych zaliczamy m.in. niewidomych, głuchych, nieuleczalnie chorych psychicznie jak i fizycznie czyli tych którzy mają problemy z poruszaniem się.

Bez względu na ich ograniczenia chcą żyć jak najbardziej normalnie, jak pełnosprawni ludzie, w miarę ich możliwości. Tak jak każdy, chcą być samodzielni, wychodzić z domu, zrobić zakupy, spotkać się ze znajomymi czy uprawiać sport. Chcą korzystać z różnych przyjemności tak jak wypad do kina, zabawa, spacer czy wspólna rozmowa z kolegami. Nie należy traktować ich inaczej, ponieważ są takimi samymi ludźmi jak my, tylko wszystko co robią muszą dostosować do swoich możliwości. Pamiętajmy aby nie urazić ich złym słowem. Niepełnosprawność to tylko jedna z ich cech.

Nie mówimy o nich ludzie niepełnosprawni, a tym bardziej ludzie upośledzeni. Najlepiej określać ich jako osoby z niepełnosprawnością.

Czasami, gdy widzimy osobę z niepełnosprawnością robi się nam przykro, nie wiemy co powiedzieć, jak się zachować i jak zareagować. Możemy się czasami przestraszyć co wiąże się z unikaniem takich osób.
Tymczasem możemy po prostu zachować się normalnie, nie pomagać na siłę. Jeśli zechcecie pomóc niepełnosprawnej osobie upewnijcie się że potrzebuje on waszej pomocy. Widząc niewidomego nie łapcie go za rękę i nie ciągnijcie na drugą stronę ulicy. Jest to niegrzeczne i może kogoś wystraszyć. Lepiej zapytajcie czy nie potrzebuje pomocy, bo jesteście chętni jej udzielić. Nie narzucajcie się. Niepełnosprawne osoby zmagające się ze swoimi schorzeniami będą na pewno bardzo szczęśliwe, jeśli odwiedzicie je, porozmawiać i spędzić z nimi miło czas.

Zapraszamy na nasze kanały społecznościowe:
Instagram: @krolestwobezbarier
Facebook: @krolestwobezbarier

 

Galeria

Copyright © 2009-2017 by zs1pszczyna.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja - Rafał Ples
Modyfikacja projektu - Wojciech Pszonak