17 września 2019 roku

NARODOWE CZYTANIE w SP 5

Para prezydencka, chcąc popularyzować czytelnictwo, od kilku lat zachęca wszystkich do aktywnego udziału w akcji pod tytułem „Narodowe Czytanie”. W tym roku przyszła pora na ósmą odsłonę akcji i czytanie polskich nowel.

W tę ogólnopolską akcję włączyła się także nasza szkoła, a konkretnie wybrani uczniowie klasy 6b, pod kierunkiem pani Moniki Mak-Matusiak. Przeczytali oni oraz przedstawili, niczym profesjonalni aktorzy, fragment noweli Elizy Orzeszkowej pt. „Dobra pani”.

Na scenie pojawili się lektorzy oraz elegancko i dostojnie ubrana Dobra Pani, a obok niej skromna służąca w kwiecistej sukience, czyli panna Czernicka oraz Hela - opowiadająca swoje losy. Słuchaczami byli uczniowie klasy 2b, wychowawca klasy oraz panie bibliotekarki.

Dzięki połączeniu tekstu czytanego z inscenizacją teatralną, dzieci zapoznały się z treścią noweli, która nie należy do łatwych. Po prezentacji noweli przeprowadzony został krótki quiz literacki z nagrodami. Każdy uczeń, który uważnie słuchał tekstu noweli i prawidłowo odpowiedział na zadane przez prowadzącego pytanie, mógł wyjść ze spotkania ze słodką niespodzianką.

Dla wszystkich uczniów było to ciekawe i uwrażliwiające na literaturę polską przeżycie i doświadczenie.

Iwona Hesek-Kotas