Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego w Katowicach. W ramach tej współpracy 29 stycznia br. odbyła się w naszej szkole IV edycja projektu z języka niemieckiego "Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach" organizowanego przez panią Małgorzatę Bubik - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Katowicach pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. W szkole jego organizacji podjęły się nauczycielki języka niemieckiego - pani Magdalena Solik i pani Aleksandra Dutkowska.

Projekt został podzielony na 2 części - pierwszą część warsztatową oraz drugą część w postaci quizu wiedzy o Kolonii. Wzięli w nim udział uczniowie siedmiu szkół podstawowych województwa śląskiego. Część warsztatową przygotowali uczniowie naszego liceum. Na początku przybliżyli oni przebieg wymiany uczniowskiej z niemiecką młodzieżą z partnerskiego miasta w okolicach Kolonii. Opowiedzieli o przebiegu takiej wymiany i płynących stąd korzyściach oraz przekazali wskazówki młodszym kolegom, próbując zachęcić ich również do wzięcia udziału w takiej wymianie.

Kolejnym punktem warsztatowym była prezentacja najważniejszych informacji dotyczących miasta Köln. Uczestnicy projektu otrzymali w pigułce wiedzę, którą mogli wykorzystać w późniejszych etapach. Podsumowaniem części warsztatowej była krzyżówka. Uczniowie chętnie zgłaszali się do odpowiedzi, podchodzili do tablicy, zapisując swoje odpowiedzi i bez żadnych trudności odgadli hasło: "Köln ist schön", z którym trudno się nie zgodzić.

Po zakończonych warsztatach już bez żadnych pomocy naukowych w trzyosobowych zespołach przystąpili do pisania quizu. Quiz zawierał informacje zawarte w części warsztatowej oraz kilka, wykraczających poza warsztaty informacji. Finalnie to uczniowie z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku okazali się być największymi znawcami miasta Kolonia, zdobywając tym samym pierwsze miejsce.

Wiktoria Oramus
Aleksandra Szuścik