Frankofonia16 lutego br., w nowej siedzibie Pszczyńskiego Centrum Kultury odbyła się X już edycja Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Imprezę zorganizowało nasze liceum wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur, pod patronatem Burmistrza Miasta Pszczyny. Gościem honorowym festiwalu był attaché do spraw współpracy językowej, przedstawiciel Instytutu Francuskiego w Ambasadzie Francji, pan Benjamin Girodeau.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie otrzymaliśmy zgłoszenia m.in. z  Gliwic, Cieszyna, Oświęcimia, Kędzierzyna-Koźla, Katowic, Rybnika i oczywiście z Pszczyny.

Tym razem, uczestnicy tej jubileuszowej edycji zabrali nas w muzyczną podróż zaczynając od piosenek z lat czterdziestych, kończąc na repertuarze z musicali.  Młodzież prezentowała wysoki poziom umiejętności, co zostało docenione przez czteroosobowe jury, w składzie: pani Renata Bugajska-Jucha, nauczyciel języka francuskiego, pani Maartje van Griensven – gość z Holandii, nauczyciel języka francuskiego, pani Anna Smołka, członek Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego Con Fuoco, nauczyciel muzyki oraz pan Bartosz Góra, muzyk, wokalista, producent muzyczny, członek kabaretu Łowcy.B.

Decyzją jury, laureatami X edycji zostali:

I miejsce – Martyna Owczarzy z II Liceum Ogólnokształcącego w Cieszynie

II miejsce – Jadwiga Rał z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach

III miejsce – Anna Rosmus z I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

Uczennica klasy IC liceum  – Laura Borgieł z klasy IC - reprezentowała naszą szkołę i uzyskała wyróżnienie w tym konkursie.

Swoimi występami, festiwal uświetniły laureatki poprzednich edycji – Małgorzata Czopek oraz Julia Zygmunt. Nie zabrakło również występów najmłodszych (uczniowie klasy 1b z SP6 w Pszczynie), którzy wykonali utwór Joe Dassina „Les Champs Elysées”, a Weronika Osińska oraz Justyna Wiera zaprezentowały swoje umiejętności taneczne.

Gratulujemy laureatom  i życzymy kolejnych sukcesów na muzycznej scenie!